חברי MyTzadikהרשמה חינם!
לצורך אימות אנושי יש לסמן
איטום של מתקנים המיועדים מטבעם להחזיק מים, דוגמת בריכות שחייה, בריכות נוי, מזרקות, מאגרי מים, בריכות דגים, תעלות בטון (המובילות מים דרך קבע או לפחות למשך פרקי זמן ממושכים), הוא עניין מאתגר. השאיפה להתקדם, להשתכלל ולהתייעל גורמת לכך שפתרונות חדשים נוספים דרך קבע. כיום יש שלל אפשרויות ולא פעם קשה לבחור במתאימה ביותר מביניהן. במאמר זה נסקור את השיטות השונות וחומרי האיטום הנחשבים למוצלחים ביותר (כולל מוספי איטום גבישיים שחדרו לשוק רק בשנים האחרונות).

האתגרים שבאיטום מתקן המחזיק מים
בשונה מהעבודות הנפוצות של איטום גגות למניעת רטיבות וחדירת מי גשמים הסיבה לכך שאיטום מתקנים כגון בריכות שחיה ומאגרי מים הוא כה מאתגר היא שעל דופן המתקן פועל כל העת לחץ הנובע ממשקל המים. ככל שמפלס המים גבוה יותר כך הלחץ גדול יותר, האיטום צריך לעמוד בפני כוח ה"דוחף" כל העת את הנוזל כנגד הדופן בניסיון לגרום לו לחלחל ולמצוא דרך אל צידה השני.
אתגר נוסף נובע מכך שלעיתים קרובות אין די באיטום הצד הפנימי של הדופן אלא יש לאטום גם מבחוץ כדי למנוע חדירת מים העלולה להזיק לדופן בדרכים שונות, כולל התפתחות כשלים באיטום (כתוצאה מסדקים למשל).

חומרים לאיטום מתקנים המחזיקים מים
כאמור תחום איטום מתקנים המחזיקים מים, כגון בריכות שחייה, בריכות נוי ומאגרי מים, נמצא בהתפתחות מתמדת. נזכיר כמה מחומרי האיטום הנפוצים המשמשים בתחום זה כיום.
•    ביטומסיל גמיש הוא דוגמא טובה לחומר איטום צימנטי משחתי (מיושם במריחה) בעל גמישות המאפשרת גישור על פני סדקים נימיים. הוא מתאים לאיטום חדרי רחצה, בריכות שחיה, מאגרי מים, איטום מבחוץ ומבפנים של מבנים תת קרקעיים, איטום אדניות בטון ועוד.
•    אקווה גרין הוא חומר איטום פוליאוריטני על בסיס מים (נחשב ידידותי לסביבה) ומתאים לאיטום בריכות שחייה, מאגרי מים, תעלות מים, מזרקות ועוד. החומר מיושם בשתי שכבות מעל שכבת פריימר ייעודי (אקווה פוקסי).
•    הידרוסיל גמיש דו רכיבי הוא חומר אטימה צימנטי שמכינים מאבקה ונוזל (יש לערבב במערבל חשמלי) ומיושם במריחה במברשת, מתאים לאיטום מתקנים המלאים במים להם דפנות העשויות חומרים מינרליים בעלי כושר ספיגה (כגון בטון או טיח צימנטי). חומר איטום צימנטי מוכר נוסף הוא וובר דריי גמיש ss-10.
•    ישנם חומרי איטום המיועדים לאיטום פרצות מים, ביניהם הידרופלאג (צימנטי, מתקשה במהירות), ווטרפלאג (טיט מהיר התקשות) והיגרוסמארט (מלט מהיר התקשות).
•    חומר איטום מוכר על בסיס פוליאוריטני גמיש הוא היפרדסמו. Waterfoam- LV הוא חומר איטום פוליאוריטני המיושם בהזרקה ומתנפח במגע עם רטיבות.
•    סדרת מוצרי "זייפקס" גם הם משמשים לצרכי איטום שונים. אחד מן המוצרים מסדרה זו הוא דוגמא טובה לחומרי איטום גבישיים, פתרון איטום חדש יחסית. מדובר בחומרים שמוסיפים לבטון בעת הכנתו וכך היציקה עצמה הופכת לאטומה.

איטום מוצלח דורש תכנון מוקדם וביצוע בד בבד עם התקדמות הבניה
ישנם שלל סוגי בריכות שחייה כמו גם מאגרי מים ומתקנים אחרים המלאים מים לפחות חלק מן הזמן. איטום מוצלח מחייב תכנון מראש כך שניתן יהיה לבצע פעולות כבר במהלך הבנייה, במקרים בהם נדרשות פעולות כאלה. כך למשל יציקת בריכת שחייה מבטון מחייבת ביצוע באופן מסוים כולל הכנת הבטון לפי מפרט רלוונטי (הקמת בריכות שחייה מבטון).
מלבד בריכות, מאגרי מים, תעלות וכו' מבטון, ישנן בריכות העשויות פלדה ונאטמות ביריעות PVC, כמו גם כאלה מפיברגלס (חומר אטום מטבעו ובמיוחד כשמעליו מותקנים אריחי קרמיקה או נמתחות יריעות PVC), בריכות מתועשות (עם דפנות מכוסות אריחי קרמיקה), מאגרי מים הנאטמים ביריעות ניילון עבות ועוד.

המאמר באדיבות אתר "טוב תודה"
המציגים קבלני איטום מומלצים ומפרטים של איטום גגות מחירים