חברי MyTzadikהרשמה חינם!
לצורך אימות אנושי יש לסמן
שבת המלכה, כל כך הרבה זמן חיכינו לה, שתיכנס ונוכל לעצור את קצב החיים המסחרר ולהירגע, לבלות זמן עם המשפחה בלי הפרעות רקע והסחות דעת, ליהנות מזמן איכות זוגי או משפחתי. לקראת צאת השבת מתכוננים למעבר מקודש לחול לקראת החזרה לשגרה ופתיחתו של שבוע חדש. צאת השבת הוא הזמן של הלילה, כאשר עבר זמן בין השמשות ויצאו הכוכבים. המנהגים משתנים, כאשר נהוג לרוב להתייחס לזמן שהוא 18 דקות לאחר השקיעה או 40 דקות או 72 דקות לאחר השקיעה, תלוי באזור בארץ ושיטת הרב. בכל אופן, עד מוצאי שבת אין לעשות מלאכה.

לפניכם שלושה דברים חשובים כהיערכות לקראת יציאתה של השבת:
טקס ההבדלה – מבדילים בין קודש לחול
טקס ההבדלה הוא הטקס המסמל את המעבר מקודש לחול, כלומר אנו מבדילים את ימות החול מיום שבת ואת יום השבת מבדילים מימות החול. טקס ההבדלה מתקיים בעת יציאת שבת באמצעות הטקס המתקיים על כוס יין. לפי ההלכות לקראת קיום הטקס, אין לאכול ולשתות משקיעת החמה עד ההבדלה אלא מים בלבד רק מי שהחל את סעודתו טרם שקיעת החמה יכול להמשיך את הסעודה. על מנת לקיים את טקס ההבדלה, יש להשתמש בכוס יין או מיץ ענבים, נר עם שתי פתילות (או לחילופין – גפרורים) ועלים עם ניחוח נעים (עשבים או ענפים). ממלאים את הכוס ביין ואומרים את נוסח ההבדלה – פסוקים של הצלחה וברכה כאשר אוחזים את הכוס ביד ימין ומברכים עליו "בורא פרי הגפן". לאחר מכן, אוחזים גם ביד ימין את העשבים הריחניים ומברכים בורא מיני בשמים ולאחר מכן מברכים על נר ההבדלה "בורא מאורי האש" וכאשר הנר ביד שמאל וכוס היין ביד ימין מברכים את ברכת "המבדיל בין קודש לחול". סיום טקס ההבדלה בשתיית היין שבכוס. אפשר לקיים את ההבדלה בבית או בבית הכנסת. שימו לב שנוסחי ההבדלה משתנים מקהילה לקהילה.

תפילת ערבית עם צאת השבת
לאחר צאת השבת צאת הכוכבים נהוג להתפלל תפילת ערבית רגילה של יום חול, כי השבת בעצם כבר יצאה ושבנו למלאכת חול רגילה. לפני הערבית של מוצ"ש נהוג לשיר שני מזמורי תהילים "לדוד ברוך ה' צורי" ו"למנצח בנגינות". את תפילת הלבנה הנאמרת פעם בחודש מקובל לומר במוצאי שבת, לאחר תפילת ערבית. לרוב נהוג להתפלל ערבית לפני ההבדלה אבל אפשר להתפלל ערבית גם אחרי טקס ההבדלה.

מלווה מלכה – סעודה חגיגית במוצ"ש
הארוחה החגיגית של מוצאי שבת מכונה סעודת מלווה מלכה או הסעודה הרביעית. ואמר רבי חנינא "לעולם יסדר אדם שולחנו במוצאי שבת, אף על פי שאינו צריך אלא לכזית".
את שבת המלכה מלווים בשיר ובשיח כמו שמלווים מלך ומלכה בצאתם מהעיר. המנהג טמון בתלמוד הבבלי והיום נהוג להכין לסעודה זו תבשיל מיוחד, שלא אוכלים במהלך ימות החול לצד לחם ובשר והשולחן ערוך בצורה מהודרת. המזמורים הנפוצים במהלך סעודת מלווה מלכה הם אליהו הנביא, המבדיל בין קודש לחול, אמר ה' ליעקב, במוצאי יום מנוחה, חדש ששוני, אגיל ואשמח בלבבי ועוד. נחשב ששתיית משקה חם בצאת השבת היא סגולה לרפואה, כך שאפשר לקנח את הסעודה במשקה חם.

תוכלו לציין את יציאת השבת דרך המנהגים וההלכות המקובלות – תפילת ערבית, הבדלה וסעודת מלווה מלכה משפחתית חגיגית, להבדיל בין קודש לחול ולפתוח שבוע חדש עם חיוך על הפנים.
תוכלו לקיים מצוות אלה בכל מקום בין אם אתם בארץ או בחו"ל, בבית או בבית הכנסת.