חברי MyTzadikהרשמה חינם!
לצורך אימות אנושי יש לסמן
עולם ההשקעות מחולקת לשתי תחומי השקעה עיקריים, שוק ההון המסורתי ושוק הנדל"ן. במשך שנים משקיעים רבים מצאו את עצמם בדילמה תמידית היכן להשקיע את כספם.
ישנם משקיעים שיטענו בתוקף ששוק המניות עדיף ואלו אשר יטענו שהכסף יהיה בטוח ביותר דווקא בתחום הנדל"ן.
בדיוק אל הצורך הזה הגיחו בשנים האחרונות קרנות השקעה המתמחות בשוק ההון ונדל"ן אשר יחדיו יצרו אפיק השקעה חדש ומתוחכם בשם "השקעה בחוב נדל"ן.
שיטת השקעה זאת למעשה יודעת לנתח את שוק הנדל"ן ולהעניק הלוואות לצמיחה נדל"נית ליזמים מבוססים וכך להרוויח מהריבית התקופתית.
כיצד זה עובד והאם זה כדאי בכלל? ננסה להרחיב בשורות הבאות.

אז מה זה בדיוק השקעה בחוב נדל"ן?
השקעה בחוב נדל"ן מתייחסת למתן הלוואה ליזם נדל"ן לטובת התחדשות עירונית ובתמורה לקבל ריבית תקופתית (רבעונית או שנתית).
אם כך מדוע מוזכרת המילה "השקעה"? הרי זוהי הלוואה בשעבוד של הנכס ממש בדומה למשכנתא רגילה לכל דבר.
קרנות השקעה בחוב נדל"ן זקוקות לאחוזי הצלחה בפרויקטים על מנת לבסס את הצלחת הקרן ופיזור התשואה למשקיעים ולכן יש צורך בניתוח מעמיק של שוק הנדל"ן, פרופיל היזם, ההיסטוריה הבנקאית שלו וכו'.
מאחר שאין דבר כזה השקעה בטוחה, כל קרן השקעות חוב דואגת לשעבד לזכותה את נכסי הפרויקט אותו היא מממנת. עובדה זאת מחזקת את אמון המשקיעים אך בקרות מקרה של צורך בהפעלת השעבוד, יופעלו סייגים נוספים על פי החוזה ההתקשרות של הקרן והמשקיעים.
הקרן יכולה לגייס הון בעזרת פניה למשקיעים מוסדיים (בתי השקעות), משקיעים כשירים ומשקיעים רגילים, כל אלו לפי הנחיות משרד האוצר אשר מתעדכנות מעת לעת.

השקעה בשעבוד ראשון, הביטוח של הקרן
כפי שהסברנו קודם, הצלחת הקרן תלויה ביכולת היזם להחזיר את ההלוואה בצירוף הריבית, על מנת להבטיח שהמשקיעים שלה יצאו עם ידם על העליונה, נדרשת הקרן למצוא פתרונות שיעבוד לנכס היזם.
שעבוד הנכס מתחלק לרמות שונות אך כאן נתייחס לשעבוד ראשון שזהו החשוב והעיקרי ביותר, במקרה כזה מי שמחזיק את זכות השעבוד הראשון, יקבל לרשותו את הזכות המלאה בנכס הנדל"ן במידה והיזם אינו מסוגל לעמוד בתשלומים שנקבעו לו.

משקיעים בקרן חוב נדל"ן
השקעה בקרן חוב נדל"ן אינה נחשבת השקעה אקזוטית וזאת משום שאין למשקיע חזקה בנכסי הקרן, כלומר המשקיע אינו הבעלים והמחזיק בקרקע ולכן חשוף להרבה פחות סיכונים באופן משמעותי ממשקיע אשר בחר קרן נדל"ן מסוג "יזמי".
החיסרון של השקעה בקרן חוב נדל"ן בשונה מפוליסות חיסכון, תיקי השקעה ושאר אפיקי השקעה לכספים נזילים הוא דווקא נזילות הכסף, מרבית הקרנות מבקשות להשאיר את כספי ההשקעה לפחות לשנה אחת מינימאלית.
אחת הקרנות הבולטות בתחום בישראל היא ארנו קפיטל ,במשך שנים פועלת ארנו קפיטל לטובת ציבור המשקיעים באופן מסור ומקצועי ועל אף הצעירות שלה בתחום, מצליחה לייצר תשואה עקבית.