חברי MyTzadikהרשמה חינם!
לצורך אימות אנושי יש לסמן
למיחמים לשבת חשיבות גבוהה בקרב הציבור הישראלי ובקרב העם היהודי בתפוצות. את המיחם תוכלו למצוא בבתים פרטיים, במוסדות, בישיבות ובמקומות ציבוריים נוספים. מטרת המיחם בימי השבת הינה לספק מים חמים לשתייה חמה, ללא התערבות אדם וללא הפעלה חשמלית.
למיחמים השונים רמת הכשר שונה, טרם הרכישה והשימוש במיחם יש מספר דברים חשובים שאתם צריכים לדעת.

מדוע יש צורך בהכשר מיחם לשבת?
תווית ההכשר דרושה במיחם מים מאחר וקיימות בעיות שונות המצריכות תשומת לב מקצועית. הבעיות המרכזיות אשר יכולות לעלות עקב שימוש במיחמים חשמליים הן:
1)    חשש להרתחת מי המדיד – למרבית המיחמים ישנה צינורית אשר משמשת כמדיד לכמות המים במיחם, הצינורית מחוברת למיחם ואינה מאפשרת זרימת מים חופשית. החשש שקיים הינו שהמים בצינורית לא רתחו ובזמן מזיגת המים, מי הצינורית יתערבבו במיחם ויתבשלו. במיחם בעל הכשר רגיל, מומלץ מבחינה הלכתית למזוג כוס מים לפני כניסת השבת ובכך להבטיח שמי המדיד ירתחו רק פעם אחת.
2)    קיים חשש שהוצאת המים תזרז פעולה חשמלית – למיחמים השונים שיטות פעולה ובחלקם קיים חשש לזירוז ההפעלה החשמלית על ידי הוצאת מים.
3)    חשש להפעלת מנגנונים נוספים בעת השימוש במיחם – במכשירים שונים בנוסף למשאבה הידנית ישנה משאבה חשמלית לצורך הוצאת המים. על מנת לקבל אישור למהדרין על היצרן להוסיף מתג אשר יוכל לנתק את המשאבה בשבת ע"י מתג מתאים.

כיצד מבצעים טבילה למיחמים המיוצרים בחו"ל?
מיחמים לשבת אשר מיוצרים בחו"ל חייבים בטבילה על פי ההלכה. על מנת לבצע טבילה הלכתית יש לבצע את הפעולות הבאות:
1)    את המיחם ניתן למלא במים לפני הטבילה במקווה על מנת לקצר את השהות שלו במים ולטבול במהירות בצורה כזאת שמי המקווה ייגעו במי המיחם. לאחר מכן יש להניח את המיחם לייבוש על רגליו למשך מס' ימים. מומלץ לסתום את שקע הכבל החשמלי בצמר גפן (או בעזרת חומר אחר) ולהדביק עליו סרט דביק. בנוסף על שאר החורים שיש במיחם, יש להדביק סרט דביק.
2)    במיחמי התרמוס בעלי הפיקוד האלקטרוני יש להכניס את המיחם לשקית ניילון ולהדביק את הקצוות בסרט דביק.
3)    מיחם אשר חלקיו מיוצרים על ידי גוי אך הורכב בישראל – פטור מטבילה, שכן חלקי הכלי לפני הרכבתם אינם נחשבים כלי ופעולת ישראל היא זו שהופכת אותו לכלי על ידי הרכבת החלקים. על מנת להפקיע את חיוב הטבילה, ניתן למסור את המיחם לאיש מלאכה אשר יפרק את המיחם וירכיבו מחדש.

סוגי המיחמים השונים על פי רמת הכשר
אלו הם המיחמים הקיימים בשוק: מיחמים שאינם כשרים המיוצרים בארץ או בחו"ל, מיחמים בעלי כשרות רגילה ומיחמים עם אישור למהדרין. כפי שנכתב קודם לכן ניתן להכשיר מיחמים אשר יוצרו בחו"ל על ידי טבילה או על ידי פירוק והרכבה מחדש.
מיחם גלישבת
המיחם אוטומטי ומותאם למטבחים, חדרי אוכל ופינות שתייה אשר פעילים בשבת ובחגים. המיחם בטיחותי לשימוש ובעל היגיינה גבוהה. הדופן הכפולה במיחם מונעת פליטת אדים. מיחם גלישבת מאושר לשימוש על ידי המכון לבעיות ההלכה – ירושלים ועל ידי מכון "צומת" מאלון שבות ונבנה בהתאם לדרישות ההלכה המחמירות ביותר.
למיחם אופציה לפיקוד שבת עם שעון אסטרונומי באישור מכון צומת ומכון ההלכה.
מיחם אוטומטי+מפסק לשבת
המיחם האוטומטי בעל מפסק שבת מתאים למוסדות שאינם מאשרים את השימוש בגלישבת. למיחמים האוטומטים מפסק בעל 2 מצבים: מפסק ליום חול ומפסק לשבת בנוסף למפסק ההדלקה הראשי.
המיחם האוטומטי בעל המפסק לשבת נבנה בהתאם לדרישות ההלכה המחמירות ומאושר ע"י מכון צומת והמכון לבעיות הלכה וגם ע"י מכון משמרת השבת – בני ברק.
חשוב לשים לפני טרם רכישת המיחם! לבדוק שלמיחם השבת יש את אישורי הכשרות המתאימים והוא אכן מותר לשימוש בשבת עפ"י ההלכה.