חברי MyTzadikהרשמה חינם!
לצורך אימות אנושי יש לסמן
מתנת יום הולדת
כאשר מתקרב יום הולדת 70 של אבא או של סבא יש התלבטויות רבות כיצד לחגוג לו. הילדים והנכדים מעלים כמה אפשרויות מעניינות כמו סוף שבוע משפחתי בצימר בצפון, מפגש משפחתי בשבת אחר הצהרים בחצר, נסיעה משותפת לחו"ל שתהיה טיול שורשים ועוד. גם לגבי מתנת יום הולדת ההתלבטויות הן רבות, סוודר חם לחורף, סדרה של ספרי היסטוריה, מנוי על ערוצי הספורט, מנוי לעונת הכדורסל הבאה של מכבי תל אביב ועוד.
אחת ההצעות המאתגרות שמעלים הנכדים קשורה לשנות ילדותו ולשנות בגרותו של הסבא, כיוון שהוא לא נוהג לספר על כך. הדרך להוציא ממנו את ההיסטוריה המשפחתית היא באמצעות הכנת ספר משפחתי אשר יכלול בתוכו את כל קורות חייו. זה התחיל באחת המדינות מעבר לים, המשיך עם העלייה ארצה, הקמת משפחה ובניית הקריירה האישית. זוהי מתנה שכוללת את כל מה שקרה לו לאורך שנים רבות ולכן זו תהיה מתנה לא רק עבורו אלא בעיקר עבור הנכדים והצאצאים שעוד ייוולדו כיוון שחשוב מאד שכולם ידעו את הנוסטלגיה המשפחתית.

אופן ההכנה של מתנת יום הולדת
ההכנות להדפסת מתנת יום הולדת שהיא ספר שכולל את תולדות המשפחה, מתחילות בחיפוש אחר סופר צללים שייפגש עם סבא, יראיין אותו וירשום, יקליד או יקליט את כל ההסברים שלו. ההתנהלות הנכונה היא לחלק את הספר העתידי לכמה פרקים כשכל פרק יעסוק בכל מה שהתרחש בשנים מסוימות. לאור העובדה שסבא כבר מבוגר, סופר הצללים אמור לעודד אותו ולרענן את זכרונו. לאור הניסיון רב השנים שלו הוא מומחה בכך והוא יודע לשאול את השאלות הנכונות והמכוונות שיעוררו אצל הסבא את הזיכרון וכך הוא יספר פרט אחרי פרט.
לא אחת יהיו אלו סיפורים שהוא הדחיק לאורך כל השנים, או סיפורים שהוא שכח מהם ועצם העובדה שהוא נזכר בהם יעוררו אצלו התרגשות רבה. במהלך השיחות הוא יזכיר מידע שאינו קשור לתקופה שעליה מדברים ביום זה וסופר הצללים המיומן יקשיב לסיפור ולאחר מכן ישלב אותו על פי הסדר הכרונולוגי.

ההמתנה להוצאת הסיפור המשפחתי
הוצאת ספר אינה עניין של מה בכך, זה לוקח זמן רב וגם חייבים לעשות הפסקות ולא להיפגש ברצף כדי לא להכביד על סבא וליצור אצלו רצף של התרגשות. לאחר שסופר הצללים מסיים לכתוב ולערוך את הספר, מעבירים לסבא את הטיוטה המודפסת הראשונה והוא עובר על כל הנתונים כדי להוסיף או לגרוע פרטים מהותיים.
בתום סבב התיקונים מבצעים עריכה והגהה, מעצבים את הכריכה והספר מודפס בכמה עותקים עבור בני המשפחה, או בכמות גדולה שתימכר בחנויות הספרים וזאת על פי החלטתם של בני המשפחה.
בחגיגת יום ההולדת הסבא נרגש מאד, הוא מקבל מתנת יום הולדת שחלם עליה ימים ולילות, הסיפור המשפחתי המופלא שלו והוא יגיש עותק למזכרת לכל אחד מבני המשפחה הענפה.