חברי MyTzadikהרשמה חינם!
לצורך אימות אנושי יש לסמן
הכנת הגינה לשנת שמיטה
שנת שמיטה היא השנה השביעית במחזור של שבע שנים ועל פי היהדות אסור לעסוק באדמה, לא לפרנסה ולא לפנאי בשנה זו. אז זה אומר שהאדמה שלנו הולכת להיות מוזנחת למשך שנה שלמה? אז זהו, שממש לא. תשומת לב נבונה לזמנים והכנה מראש תאפשר לכם לראות גינה מלבלבת ובריאה לארוך כל שנת השמיטה, במאמר הבא נציג בפניכם מספר שלבים שיעזרו לכם להכין את הגינה לקראת שנת השמיטה על הצד הטוב ביותר גם מבחינת עצי פרי וגם מבחינת ירקות הגדלים באדמה.

על שנת שמיטה ומתי היא מתרחשת
שנת השמיטה מתחילה בראש השנה העברי – א׳ בתשרי ושנה הבאה, תשפ״ב, תהיה שנת שמיטה. על פי המסורת חקלאים מחויבים לזנוח את האדמה ולתת לכל אדם שחפץ בפירות לקחת מהם, גם אנשים פרטיים אסור להם לטפל בגינת הבית למשך שנת השמיטה ולכן, אם אתם מעוניינים שהגינה לא תנבל והדשא לא יוחרב יש מספר הכנות חשובות לקראת ראש השנה.

הכנות כלליות הכוללות גם עצי פרי
בראש ובראשונה חשוב להתחיל את ההכנות מספיק זמן לפני ראש השנה, כחודש או חודש וחצי לפני יהיו מספיקים עבורכם על מנת להכין את הגינה מקצה לקצה לקראת השנה הקרובה.
ההכנות הכלליות כוללות:
•    גיזום הגינה או עצי פרי.
•    טיפול טוב בכל חלקי האדמה.
•    הכנת האדמה לקראת שנה ללא השקיה.
בעצם שלב זה מטרתו להכין את הקרקע לקראת הטיפול שיגיע בשלבים הבאים, תפסו את הכלים והחלו במלאכה, או התקשרו לגנן שלכם מספיק זמן מראש. חשוב להחליף את משטחי הדשא ולגזום אותם בחודש שלפני ראש השנה מכיוון שלאחר מכן לא תוכלו לעשות זאת עוד ובכך תדאגו לדשא יפיפה לאורך כל השנה. התקינו מערכות השקיה אוטומטיות ודאגו לשים דשן שמתוסס לאט בקרקע והגינה שלכם תהיה נפלאה לאורך כל השנה.

פרחים רב שנתיים
שתילה של צמחים ופרחים רב שנתיים היא פתרון זהב לגינה מלבלבת לאורך כל השנה גם ללא טיפול מסור ואדוק כמו בשנים רגילות. ישנו מגוון רחב של פרחים רב עונתיים או רב שנתיים שפורחים לאורך כל השנה ויחזיקו מעמד גם בחורף וגם בקיץ החם. שלב זה קריטי ליצירת מראה מתוקתק של הגינה ולא אדניות מלאות פרחים נבולים, בנוסף שתלו עצי פרי חזקים שמניבים פירות לאורך כל השנה או כאלו שעמידים גם בתקופה שאינם מביאים פירות.

ממש ברגע האחרון
סמוך לראש השנה חשוב לבצע בדיקות אחרונות וסידורים אחרונים, קניית דשן נכון וטיפול באדמה, קצירת הדשא בפעם האחרונה לשנה הקרובה, סידור של כל הפרחים וגיזום של אלו שאורכם ארוך מדי לקראת השנה שבאה לפניכם. בדקו שבידכם הדשן הנכון וסרקו כל פיסת אדמה בכדי לבדוק שהיא מטופלת כראוי, ותצאו מרוצים.האדמה והגינה שלנו לא צריכה לחוות משבר גדול במהלך שנת השמיטה, המטרה של שנה זו, בין היתר, היא לתת לאדמה להתחדש ולמנוע השקיית יתר שבמקרים רבים עושה יותר נזק מאשר טוב לאדמה וליבול שלכם.

לסיכום
מעבר מוקפד על השלבים ייתן לכם שקט נפשי לשנה הבאה עלינו לטובה כמו גם מנוחה הכרחית לאדמה שלכם, שמשרתת אתכם כראוי כבר שנים מספר. אז אל דאגה, הכינו את הקרקע – דאגו עד הרגע האחרון ותוכלו לישון בשקט בידיעה שבבוקר תפקחו את העיניים לגינה מהממת לאורך כל ימות השנה!