חברי MyTzadikהרשמה חינם!
fjrigjwwe9r3tbl_mysite_mytzadikAds:code
המקובל רבי יעקב ששפורטש
תאריך הילולא: ד' אייר מקום קבורה: הולנד
דרכי גישה
fjrigjwwe9r0tbl_mysite_mytzadik:waysdes

אמסטרדם: בית החיים הפורטוגזי.
רחוב קרקסטראט 10
אודרקרק על נהר האמסטל.

fjrigjwwe9r0tbl_mysite_mytzadik:tzadikdes

אביו: ר' אהרן.
אשתו: מרת רחל.
בנו: ר' אברהם.

נולד בשנת ה'ש"ע בעיר אוראן (אלג'יריה) והינו דור אחד עשר לרמב"ן [רבי משה בן נחמן].
מילדותו שקד על לימוד התורה, נודע בבקיאותו גם בתורת הנסתר והתפרסם כמקובל גדול.
בגיל 24 מונה לרב קהילת תלמסאן (אלג'יר) וקהילות נוספות בצפון אפריקה אולם עקב עלילות שונות נרדף על ידי השלטון ועל כן ברח למרוקו. נשא לאישה את בתו של ר' דניאל טולידנו [רבה של מקנס] ובשנת ה'תי"ג לערך שוב נאלץ לברוח והתיישב באמסטרדם (הולנד). הוציא לאור את הספר "היכל הקדש" של ר' משה בר מימון אלבז. בחודש תשרי שנת ה'תט"ז נמנה בין חברי המשלחת של ר' מנשה בן ישראל שנפגשו בלונדון (אנגליה) עם אוליבר קרומוול בכדי לבקשו להרשות ליהודים להתיישב באנגליה. כעבור שלוש שנים נקרא על ידי מלך מרוקו לשוב למרוקו ונשלח בשליחות דיפלומטית למלך ספרד. בשנת ה'תכ"ד מונה לרב קהילת היהודים הפורטוגזית בלונדון אך בעקבות מגיפת הדבר שהשתוללה בשנת ה'תכ"ו ברח עם משפחתו להמבורג (גרמניה) ומונה לרב הקהילה.
בשנת ה'תכ"ז נמנה בין ראשוני הלוחמים נגד כת השבתאות, רדף אותם עד חורמה, אסף את כל הידיעות והמסמכים אודותם בספר "ציצת נובל צבי" ועורר את כל גדולי הדור למלחמה בתנועה זו.
בשנת ה'תל"ג נתבקש על ידי האחים הגבירים יצחק, יעקב ומשה פינטו שייסדו את בית המדרש "כתר תורה" לשוב לאמסטרדם ולכהן כראש בית המדרש עבור שנים עשר תלמידי החכמים שלמדו בו.
בשנת ה'תל"ה עבר לעיר ליוורנו (איטליה) ומונה דיין ולראש הישיבה המקומית.
בשנת ה'ת"ם שב לאמסטרדם ומונה לראש בית המדרש "עץ חיים". לאחר פטירת ר' יצחק אבוהב מונה במקומו בשנת ה'תנ"ג לרב הקהילה הפורטוגזית באמסטרדם, השיב לשאלות הלכתיות שהופנו אליו ממקומות שונים ותיקן את העירוב בעיר האג (הולנד).
בשנת ה'תנ"ח חלה והשיב את נשמתו ליוצרה.
מספריו:
• אוהל יעקב: שו"ת (ק)
• ציצת נובל צבי (ק)
• תולדות יעקב: מפתח הפסוקים לתלמוד הירושלמי (ק)